LEKARZ MEDYCYNY ESTETYCZNEJ

dr Joanna Janecka

fb.med-estetyczna.com
+48 732 822 322

dr Joanna Janecka

blog

Obawy co do zabiegów medycyny estetycznej

2020-03-03Wiele osób myśli o zbiegach z zakresu medycyny estetycznej, lecz wciąż ma obiekcje co do podjęcia decyzji w tej kwestii. Większość pacjentów przychodząc na pierwszy zabieg jest pełna wątpliwości. Zdecydowana większość z nich jednak decyduje się z niego skorzystać, po przeprowadzeniu pełnego wywiadu medycznego i szczegółowym wyjaśnieniu jak będzie wyglądał. Sama świadomość, iż są u lekarza i że po zabiegu zawsze będą mogli do niego zadzwonić, czy ewentualnie przyjść na konsultację pozabiegową, powoduje, iż czują się dużo pewniej i bezpieczniej. Nie mniej jednak są pacjenci, którzy chętnie przychodzą na konsultacje i wciąż są pełni obaw. Dlatego też przedstawiamy informacje i próbujemy wyjaśniać te wątpliwości.

Najważniejszy jest komfort w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli dobrze wyglądasz, zdrowiej, młodziej – masz lepsze samopoczucie, które przekłada się na każdy aspekt naszego życia. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są niewątpliwie najbardziej skuteczne. Ich podstawową niekwestionowaną zaletą jest to, iż nie zajmują dużo czasu, maksymalnie sam zabieg trwa do 30 minut a cześć zabiegów nie pozostawia żadnego zdradliwego śladu i od razu pozwala na powrót do codziennych aktywności.  Zabiegi często nazywane są lunchowymi z uwagi na krótki czas potrzebny do ich przeprowadzenia. Używane preparaty mają za sobą solidne badania kliniczne. Cześć z nich, jak toksyna botulinowa, jest lekami i zabiegi z jej użyciem powinny być wykonywane tylko przez lekarzy. Głównym celem zabiegów z zakresu medycyny estetycznej jest naturalne spowalnianie efektów starzenia.

Rozmawiając z pacjentkami, albo ogólnie z kobietami czy mężczyznami, o tych zabiegach, spotykamy się z wieloma różnymi obiekcjami. Najczęściej wymieniana jest kwestia wysokich cen dotyczących zabiegów. Rzeczywiście zabiegi z użyciem toksyny botulinowej jak i kwasu hialuronowego o różnym usieciowieniu nie należą do zabiegów najtańszych. Z drugiej zaś strony nie można ich porównywać do zabiegów kosmetycznych czy fryzjerskich, które są wykonywane z większą częstotliwością np. co 2 tygodnie czy co miesiąc. Efekty zabiegów utrzymują się znacznie dłużej, np. od 4 - 6 miesięcy, w przypadku zabiegów z toksyną botulinową, od 3 – 5 miesięcy - w przypadku serii zabiegów mezoterapii i od 1 – 2 lat - w przypadku z zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego czy nici liftingujących.

Drugim powodem, który powstrzymuje osoby przed podjęciem decyzji o zabiegu, jest myśl o bólu i iniekcji. Odpowiedzią na te obawy jest fakt, iż większość preparatów używanych w Gabinetach ma znieczulenie w swoim składzie, a w przypadku ich braku, zawsze stosuje się znieczulenie w postaci kremu znieczulającego lub w przypadku zabiegów na szczególnie wrażliwych partiach twarzy – w postaci iniekcji stosowanej przez stomatologów i chirurgów. Ponadto do części zabiegów używane są kaniule. W szczególności w zabiegach, które polegają na wstrzykiwaniu pod powierzchnię skóry tak zwanych wypełniaczy - preparatów, których zadaniem jest poprawa wyglądu, a często też kondycji tkanki. Dotyczy to zabiegów z kwasem hialuronowym, mezoterapii igłowej czy lipolizy iniekcyjnej. Elastyczna forma kaniuli pozwala wówczas na bezpieczną |i bardzo precyzyjną implementację preparatów pod skórę. Nie ma ryzyka uszkodzenia lub naruszenia w jakiś sposób struktury nerwów twarzy i innych części ciała poddawanych procedurze. Zaleca się stosowanie kaniul szczególnie w zabiegach na takich rejonach, jak dolina łez, czy bruzdy nosowo – wargowe.

Kolejną obiekcją jest obawa, iż nasz wygląd przybierze nienaturalny wygląd. Rzeczywiście przyglądając się niektórym kobietom można mieć takie wrażenie, a zadaniem medycyny estetycznej jest przede wszystkim naturalne podkreślanie urody bez efektu sztuczności. W trakcie zabiegów poprawia się wygląd, nie zmieniając wyrazu i cech twarzy pacjentek. Lepiej by preparat był aplikowany w mniejszej dawce. Lepiej podać zatem mniej i ewentualnie dodać, niż przesadzić. Ważne jest też, by w przypadku, gdy pacjent/ pacjentka nalega na większe dawki preparatów, odwieźć ją od tego, używając racjonalnych argumentów. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego lekarza. Reasumując nie powinno się korygować wszystkich partii twarzy, należy skorygować to, co w opinii pacjentów, najbardziej im przeszkadza.

Następna obawa dotyczy bardzo zapracowanych pacjentów, którzy prowadzą bardzo aktywny zawodowy tryb życia, w związku z czym nie zawsze mogą sobie pozwolić na pobyt w domu po zabiegach. Z jednej strony efekty zabiegu z wykorzystaniem np. kwasu hialuronowego są widoczne od razu. Z drugiej zaś strony, rzeczywiście przy zabiegach z naruszeniem tkanek czy peelingach medycznych skóra może być podrażniona, mogą pojawić się krwiaki, siniaki, mogą powstawać grudki na twarzy czy nadkorekty preparatu w niektórych miejscach. Czasem może wystąpić rumień, obrzęk bezpośrednio po zabiegu - jest to reakcja skóry na nakłuwanie. Bardzo rzadko, żeby nie powiedzieć sporadycznie, mogą wystąpić niewielkie odczyny alergiczne objawiające się obrzękiem i rumieniem, które ustępują po kilku minutach lub godzinach. Nie jest to efektem niepoprawnie wykonanego zabiegu, tylko konsekwencją jego wykonania. Zawsze w takiej sytuacji pacjenci objęci są opieką lekarza. Już przed zabiegiem zawsze pacjent otrzymuje informacje, że takie sytuacje mogą mieć miejsce. Każdy pacjent jest inny i inaczej reaguje na preparaty. Po każdym zabiegu pacjent może zadzwonić do lekarza, opowiedzieć o objawach, a w razie potrzeby skorzystać z bezpłatnej konsultacji pozabiegowej. Może też się zdarzyć, iż wskazane jest wykonanie korekty zabiegu, rozpuszczenie preparatu „który źle się ułożył” lub uzupełnienie w niektórych miejscach. Należy mieć wiedzę, że finalny efekt zabiegu uzyskuje się po 4 tygodniach.

Zdecydowanie zatem są to zabiegi dla cierpliwych i świadomych pacjentów. Z wyżej opisanych względów tak ważne jest przedstawienie wszystkich informacji o poszczególnych zabiegach podczas wizyty. Ponadto lekarze ponoszą całkowitą odpowiedzialność za jego wykonanie, informują pacjenta o możliwych dolegliwościach, które występują rzadko, ale mogą zaistnieć i z którymi pacjent powinien się liczyć. Nie są one rezultatem źle wykonanego zabiegu. Należy mieć świadomość, iż każdy pacjent inaczej reaguje i że każdy organizm jest inny.

Mimo obaw, które towarzyszą pierwszym wizytom u lekarza medycyny estetycznej coraz więcej jest osób, które korzystają z zabiegów, wyglądają młodziej i czują świetnie!

Gabinet dr Joanny Janeckiej